10 portali z darmowymi zdjęciami i grafikami

10 portali z darmowymi zdjęciami i grafikami

Jak wiadomo jednym z powracających problemów grafika, są zdjęcia/grafiki, a raczej ich brak, które może wykorzystać w pracach komercyjnych. Klient zarzuca temat (od budowy, przez meble do pięknych krajobrazów) i mówi, że przydałyby się jakieś zdjęcia, ale nie ma na to budżetu (może coś z Googla można ściągnąć? – pada pytanie od klienta utwierdzając Cię tylko w przekonaniu, że pojęcie prawa autorskiego jest mniejsze niż żadne). Postanowiłam więc podzielić się z Tobą, używanymi przeze mnie darmowymi bankami zdjęć i grafik.

Creative Commons

Skoro już mowa o prawach autorskich, warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie „darmowe zdjęcia” mają taka samą licencję, więc przed użyciem grafik warto doczytać, jakiej licencji udziela twórca (czasem informacja taka znajduje się na samym portalu odnosząc się do wszystkich znajdujących się na nim zdjęć, czasem znajduje się przy ściąganym pliku jako dodatkowy plik w notatniku z informacją o licencji).

Najpopularniejszym obecnie systemem licencjonowania praw autorskich są tzw. licencje Creative Commons, które pozwalają zachować twórcom ich prawa autorskie, a przy tym dzielić się swoją twórczością z innymi osobami. Podstawowe rozróżnienie to:

  • CC BY (uznanie autorstwa) – możemy używać zdjęć, ale musimy wskazać kto jest ich autorem
  • CC0 (przejście utworu do domeny publicznej) – możemy swobodnie i bez konsekwencji korzystać z określonych materiałów bez konieczności uznawania ich autorstwa

Zestawienie 10 portali z darmowymi grafikami:

FREEPIK

freepik

Obszerna, przejrzysta wyszukiwarka darmowych grafik do wykorzystania prywatnego i komercyjnego (pliki pochodzą z różnych źródeł i mają różną licencję). Znajdują się tu zarówno zdjęcia, jaki i grafiki wektorowe (czasem w formacie pdf, czasem w eps). Przeważają grafiki wektorowe, na dobrym poziomie, z nowoczesnym designem. Wystarczy wpisać hasło i od razu pojawiają się wyniki podzielone dodatkowo na zdjęcia i wektory.

Uwaga: po wpisaniu jakiegoś tematu na początku strony wyskakują polecane pliki z iStocka (a więc płatne), dopiero poniżej, oddzielone linią, znajdują się pliki z portalu freepik.


PIXABAY

pixabay

Obszerna wyszukiwarka darmowych zdjęć dobrej i wysokiej jakości oraz grafik wektorowych. Przeważają zdjęcia, grafiki wektorowe są na słabszym poziomie. Grafiki podzielone są na kategorie, łatwo się je wyszukuje poprzez wpisanie dowolnego słowa w wyszukiwarkę lub wybranie danej kategorii.


SPLITSHIRE

Split_shire

Portal z wysokiej jakości zdjęciami, z licencją CCO. Zdjęcia podzielone są na kategorie (jedną z ciekawych, jest np. kategoria zblurowane tła:). Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Daniel Nanescu (jest zakładka, która pozwala dobrowolnie wesprzeć finansowo jego inicjatywę)


4FREEPHOTOS

4freephotos

Zagraniczny portal z darmowymi zdjęciami, podzielonymi na kategorię. Portal posiada wyszukiwarkę, ale działa ona w dosyć ograniczony sposób, czasem trudno znaleźć zdjęcia pod daną tematykę.


PICJUMBO

picjumbo

Portal z wysokiej jakości zdjęciami, z licencją CCO. Zdjęcia podzielone są na kategorie (jednak dla mnie w trochę toporny sposób)


GRATISOGRAPHY

gratisogrpahy

Portal z naprawdę dobrymi, wysokiej jakości zdjęciami, z licencją CCO.

Niestety zdjęcia nie dzielą się na kategorie, brak wyszukiwarki, co tydzień dodawane jest nowe zdjęcie.


UNSPLASH

unsplash

Podobnie, jak poprzedni portal zawiera zdjęcia wysokiej jakości, z licencją CCO (bardzo dobre i klimatyczne zdjęcia:)). Niestety zdjęcia nie dzielą się na kategorie, brak wyszukiwarki, 10 nowych zdjęć co 10 dni. Na portalu znajduje się zakładka „made with unplash”, gdzie można zobaczyć projekty z wykorzystaniem zdjęć z tego portalu lub przesłać własne prace z podziękowaniem za możliwość skorzystania ze zdjęć:)


LIFEOFPIX

lifeofpix

Kolejny portal z wysokiej jakości zdjęciami, z licencją CCO.

Niestety zdjęcia nie dzielą się na kategorie, brak wyszukiwarki, co tydzień dodawane są nowe zdjęcia.


FOODIESFEED

foodiesfeed

Ciekawy portal praskiego fotografa TYLKO ze zdjęciami JEDZENIA:), licencja CCO.


PUBLIC-DOMAIN-PHOTOS

public_domain

Portal, jak głosi nagłówek, zawiera 5000 zdjęć i 8000 clipartów. Wszystko na zasadzie domeny publicznej. Niestety cliparty w zdecydowanej większości są bardzo kiepskie.

Małgorzata Chustecka

Opublikowane przez Małgosia Chustecka