Darmowe kursy online – mini zestawienie

Darmowe kursy online – mini zestawienie

Rok szkolny już się zaczął, a zaraz zacznie się akademicki. Jednym słowem, najwyższy czas zabrać się do nauki ;). Z tej okazji przygotowałam krótkie (bo od nadmiaru boli głowa) zestawienie porządnych i wartościowych video-kursów dostępnych w internecie. I teraz słowo-klucz, tak – darmowych kursów. Głównie dotyczą tworzenia stron (WordPress/Joomla/HTML5) oraz składu, ale inne tematy też się znajdą.

Oczywiście wiadomo, że na youtubie jest mnóstwo tutoriali, ale ich głównym minusem jest to, że nie składają się zazwyczaj w kompletny kurs, tylko są chaotycznie porozrzucanymi filmikami i sprawdzają się głównie wtedy, kiedy szukamy rozwiązania konkretnego, małego problemu. W internecie znajdziemy też sporo tekstów, ale obejrzenie filmiku a wczytywanie się w skomplikowane instrukcje z printscreenami (choć też bardzo cenne!) to jednak dwie różne bajki.


Jeśli więc chcemy zgłębić jakiś temat od A do Z, poznać program od podstaw to warto zajrzeć na któryś z poniższych portali:

KURSOWNIK 

Portal z zaledwie kilkoma, ale za to bardzo porządnymi videokursami stworzony przez Hipopotam Studio. Każdy z kursów podzielony jest na bardzo krótkie filmiki, dzięki czemu można dzielić sobie naukę na małe porcje. Polecam przede wszystkim oryginalny i ciekawy kurs „Szycie i oprawa książki” (podstawa dla każdego grafika zajmującego się składem książki) oraz nowość – jak stworzyć swój własny font („Twój pierwszy font w 7dni”). Na stronie znajdują się także kursy poświęcone HTML5.

kursownik


KuVi.pl

Portal z kursami prowadzony przez Adriana Bieniasa. Znajdują się tu zarówno kursy płatne, jak i klika darmowych kursów. Kursy darmowe są zazwyczaj wstępem do tematu lub wersją mini pełnego, płatnego kursu (jak „mini Designer Stron” poświęcony WordPressowi). Niemniej i tak można się sporo nauczyć.

Filmy nagrane są bardzo porządnie, tematy wyjaśniane w sposób wyczerpujący i przystępny. Często jednak są to dość długie odcinki – np. mini Designer Stron 2.0 składa się z filmików o długości od 30 min do 55min. Trochę męczącą manierą tych filmów jest reklama kursów na początku każdego filmiku.

Kursy dotyczą 2 tematów:

  • tworzenia stron internetowych – layout, sklep internetowy, WordPressowi, CMS, PHP,
  • 3ds Maxa

kuvi

I jeszcze niespodzianka: na portalu KuVi trwa obecnie konkurs (do 31.10), w którym można wygrać pakiety płatnych kursów tego portalu o dosyć dużej wartości. A zadanie konkursu jest bardzo łatwe i póki co – konkurencja znikoma.
Więcej o konkursie: https://kuvi.pl/konkurs

kuvi02


PSBOY.pl

Portal z płatnymi kursami, który właśnie udostępnił część swoich kursów za darmo (i to nie na czas określony, tylko jak sami skomentowali – kursy będą dostępne za darmo „do końca świata”).

Kursy dotyczą przede wszystkim grafiki – Photoshopa, Illustratora etc. Część z nich, to kursy dotyczące starszy wersji tych programów (np. CS4) – ale dla początkujących osób kursy ogólne (nawet do starszych wersji) będą bardzo przydatne. Filmy odnoszące się do wersji CS6/Creative Cloud są już krótkie (1-1,5h), poświęcone konkretnemu zagadnieniu, a nie omówieniu wszystkich funkcjonalności danego programu.

Zatem…do nauki!:)

psboy

Opublikowane przez Małgosia Chustecka