Cicha linia – fotografie Pierre Folk`a

„Cicha linia” (By the Silent Line) to cykl fotografii Pierra Folk`a, które dotyczą opuszczonej paryskiej linii kolejowej. Historia owej linii kolejowej sięga połowy 19 wieku, kiedy zaczęła funkcjonować. Jej ostatni przejazd miał miejsce w 1934 roku.

Została wybudowana podczas rewolucji przemysłowej i miała rozładować napięcie transportowe Paryża, który w tym okresie przeżywał intensywny wzrost. Linia liczyła sobie 32 kilometry długości.

W tym momencie infrastruktura tego pasa kolejowego jest kompletnie opuszczona i zdewastowana. Jak na razie władze Paryża chyba nie mają pomysłu jak to zagospodarować. Wykorzystał to Pierre, który spędził kilka lat na fotografowaniu tych niezwykle klimatycznych przestrzeni. Często wracał w jedno miejsce wiele razy, aby trafić w odpowiednią pogodę i aurę.

Faktycznie, z fotografii Pierra bije spokój i klimat. Na pierwszy rzut oka są to zwykłe, trochę przypadkowe zdjęcia. Ale nie trzeba dużo czasu, aby poczuć wyłaniającą się z nich fantastyczną atmosferę. Nie wiem czy o to chodziło autorowi, ale ta seria zdjęć jest nie tylko dokumentem o opuszczonej linii kolejowej, ale też niezwykłym portretem Paryża. Paryża trochę innego od tego, który znamy z pocztówek, które pokazują tylko wieżę Eiffla czy Luwr.

Już nie raz dawałem temu wyraz na Graficznym, ale to właśnie tego typu fotografia przemawia do mnie najbardziej. Dlatego szczerze polecam odwiedzić stronę Pierra, aby zobaczyć całą kolekcję, a poniżej kilka przykładowych kadrów.

Pierre_Folk_05 Pierre_Folk_06 Pierre_Folk_07 Pierre_Folk_08 Pierre_Folk_09 Pierre_Folk_10 Pierre_Folk_11 Pierre_Folk_12 Pierre_Folk_02 Pierre_Folk_03 Pierre_Folk_04