Świetne portrety z policyjnej kartoteki

Czy fotografia stricte dokumentacyjna może być sztuką? To pierwsze i najważniejsze pytanie, gdy ogląda się fotografie opublikowane przez policję w Sydney.

Zdjęcia portretują australijskich kryminalistów z początku 20 wieku. Nie wiadomo kto jest autorem poszczególnych zdjęć. Nie wiemy też, czy był tył tylko jeden fotograf czy kilku.  Niemniej, zdjęcia te wyraźnie pokazują siłę i moc fotografii dokumentacyjnej, którą oglądamy po latach.

Jeśli ktoś jest uważnym obserwatorem internetu to prawdopodobnie widział już te zdjęcia. Kadry pochodzą ze szklanych negatywów, które odnaleziono w zalanych archiwach policyjnych pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Posegregował i przygotował je Peter Doyle, po czym wydał książkę z całą kolekcją tych niezwykłych zdjęć. Książka miała premierę już w 2007 roku, więc zdjęcia z niej zdążyły obiec światowy internet już kilka razy. Ja również już je wcześniej widziałem, ale gdy ostatnio na nie natrafiłem pomyślałem, że warto o nich przypomnieć.

Zwłaszcza, że owe zdjęcia mogą stanowić świetne tło pod rozważania czym jest fotografia dzisiaj, w jakim kierunku zmierza i jak wyewoluowała przez ostatni wiek. Innymi słowy: miłej kontemplacji!

australijscy_kryminalsci_0 australijscy_kryminalsci_1 australijscy_kryminalsci_2 australijscy_kryminalsci_3 australijscy_kryminalsci_4 australijscy_kryminalsci_5 australijscy_kryminalsci_6 australijscy_kryminalsci_7 australijscy_kryminalsci_8 australijscy_kryminalsci_9 australijscy_kryminalsci_10 australijscy_kryminalsci_11 australijscy_kryminalsci_12 australijscy_kryminalsci_13 australijscy_kryminalsci_14 australijscy_kryminalsci_15 australijscy_kryminalsci_16 australijscy_kryminalsci_17 australijscy_kryminalsci_18 australijscy_kryminalsci_19 australijscy_kryminalsci_20