Mockup / Książka, broszura / Book, brochure

W przeciągu ostatniego roku dostałem kilka próśb o stworzenie mock-up`u książki. Nie ukrywam zresztą, że sam też miałem ochotę coś takiego stworzyć. Nie zaczynałem tego przedsięwzięcia z jednego powodu: strasznie się tego tematu bałem.

Często o tym zapominamy, ale książka jako „wyrób” poligraficzny to niezwykle szlachetne dzieło. I na poziomie najbardziej elementarnym, czyli konstrukcyjnym, i nieco bardziej abstrakcyjnym, czyli w odniesieniu do projektu. Jeśli projekt był mi niestraszny, wszak na Graficznym zawsze pokazuję jakieś na szybko sklecone, odrobinę szalone twory, to wykonując model książki w programie 3D mogłem polec wiele razy. Na szczęście, nie mnie oceniać jaki jest efekt końcowy, jednak mogę napisać, że gdy zaczynałem projekt miałem obawy, że będzie znacznie, znacznie gorzej.

Drugi powód, który napędzał mi stracha, to moja ambicja (jakkolwiek to zabrzmi). Już kilka miesięcy temu, wiedziałem, że gdy wezmę się za realizację takiej wizualizacji nie zacznę od „normalnej” książki, której kształt każdy z nas sobie wyobraża, ale zacznę wymyślać z jej formą i układem. Oczywiście tak się stało: nie mogłem się powstrzymać i trochę wymyśliłem, trochę podpatrzyłem małą książeczkę, która równie dobrze może uchodzić za naprawdę obszerną broszurę.

Kolejną sprawą jest format takiej publikacji. W rzeczywistości gdy przychodzi do projektowania takiej publikacji często gęsto rozmiary są brane z kosmosu. To znaczy z kosmosu lub z jakichś wymagań, niemniej jednak są one zazwyczaj bardzo różne. Jednym słowem, robienie mock-up`u książki w jednym formacie jest z góry skazane na ograniczenie tegoż jednego, wymyślonego rozmiaru. Wystarczy, że tworzysz rzecz o nieco innych proporcjach, a już taka prezentacja okaże się nic nie warta… Ale kto wie! Być może na etapie wizualizowania sobie czy klientowi projektu, takie coś spełni swoją rolę. Ja, na potrzeby tej wizualizacji przyjąłem format B6.

Powoli kończąc, chciałbym poprosić Was o jedną rzecz. Jeśli będziecie korzystać z tego mock-up`u, dajcie znać o tym w komentarzach. Tym razem nie dla mojej próżności (a ta jest nieskończona), a dla informacji czy coś takiego w ogóle Wam się czasem przydaje. 

Prezentacja jak się ów mockup prezentuje poniżej. Smacznego!