WordPress – skórki darmowe kontra płatne

Ostatnio bardzo dużo czasu poświęcam pracy nad stronami wykonanymi w WordPressie. W tej chwili zarządzam kilkoma stronami wykonanymi w tym CMSie na raz, więc myślę, że nadszedł czas by podzielić się wrażeniami nad korzystaniem ze skórek płatnych i darmowych.

Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem WordPress’a u siebie na stronie przeczytaj ten krótki artykuł a być może wyjaśni Ci się kilka rzeczy.

Nie wiem czy będzie to najbardziej wartościowa metafora, ale wydaje mi się, że korzystanie z płatnych i darmowych skórek można porównać do kupowania nowego lub używanego samochodu. W wielkim skrócie: jeśli lubisz sobie grzebać, trochę się zmachać ale zaoszczędzić kilka groszy skorzystaj z darmowego thema. Jeśli natomiast nie lubisz się babrać, a chcesz stworzyć swoją stronę w sposób gładki i przyjemny wysupłaj te kilka kilkadziesiąt dolarów i kup sobie skórkę.

Tak na dobrą sprawę mógłbym zakończyć tu artykuł i napisać o tym, iż była to porada dnia, ale rozwinę jeszcze temat.

Darmowe skórki

Zacznijmy od omówienia themów, za które nie trzeba płacić. Częstą opinią jest, że nie warto się w ogóle nimi zajmować. Że mają masę błędów, nie są aktualizowane, są źle skodowane, a co bardziej złośliwi twórcy mogą zamieszczać w nich złośliwe skrypty.

Trochę prawdy w tym jest, aczkolwiek warto spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Autorzy darmowych templatek często je wypuszczają za bezcen w ramach promocji swojej strony lub firmy. Zależy im na tym aby zainteresować swoją ofertą i umiejętnościami, a nie zniechęcać Cię do siebie. Pamiętajmy także o tym, że w momencie, gdy ktoś znajdzie jakiś złośliwy kod w skórce, internauci nagłośnią taką sprawę i raczej nie znajdziesz owej strony w popularnych zestawieniach najfajniejszych wordpressowych skórek.

platne_vs_darmowe_1

Prawdą natomiast jest to, że zazwyczaj takie skórki mają mniejsze możliwości konfiguracyjne. Gdy chcesz zmienić wielkość pewnych elementów, ich kolor lub położenie, często musisz to zrobić ręcznie za pomocą CSS`a. Jeśli się na tym nie znasz, możesz mieć spory problem.

A to, że chciałbyś coś zmienić w takiej skórce jest wielce prawdopodobne – wszak ściągnąć ja mogło bardzo wiele osób i raczej każdy chciałby choć trochę odróżnić swoją stronę od innych podobnych.

Jeśli chodzi o aktualizacje to wszystko zależy od twórców. Są tacy, którzy po opublikowaniu templatki już nigdy do niej nie zajrzą i gdy sam WordPress będzie zdobywał kolejne cyfry swojej wersji, templatka będzie się stawała coraz mniej i mniej kompatybilna a na pewno nie w pełni dopasowana do najnowszej wersji WP. Nie jest to jednak regułą, czasem twórcy co jakiś czas nanoszą pewne aktualizacje, choć raczej pewne jest to, że nie tak często jak to bywa w przypadku skórek płatnych.

Podsumowując wady i zalety

+ Są za darmo;
+ bywają prostsze, dzięki czemu mogą działać jako szkielet pod nową stronę;
+ są popularne, więc gdy mamy z nimi problem, prawdopodobnie znajdziemy w sieci jego rozwiązanie.

– Mogą mieć błędy lub złośliwe skrypty w kodzie;
– są mniej konfigurowalne;
– rzadsze lub brak aktualizacji.

Płatne themy

Gdy wydajemy już pieniądze to chcielibyśmy otrzymać produkt dopracowany, funkcjonalny – taki, który będzie wymagał od nas minimum własnej pracy. Teoretycznie tak właśnie jest, gdy kupujemy jakąś templatke do WordPressa.

Oczywiście wszystko zależy od twórcy takiej skórki, ale jeśli kupujemy od zaufanego producenta to możemy być prawie pewni, że otrzymamy dobrze napisany i przemyślany kod. Co to znaczy zaufany? No cóż, tutaj trzeba się kierować taką samą zasadą ograniczonego zaufania jak w przypadku innych zakupów. Czyli przed zakupem warto się upewnić czy autor często aktualizuje swoje produkty, odpowiada na komentarze czy ma forum lub listę poświęconą supportowi. Jakkolwiek głupio to zabrzmi, warto kupować skórki popularne, takie które sprzedały się już wiele razy. Owszem, istnieje ryzyko, że internauta natknie się kiedyś na bliźniaczą stronę, ale umówmy się. Kilkaset sprzedanych skórek to nie kilkadziesiąt tysięcy darmówek.

platne_vs_darmowe_2

Autorzy płatnych skórek często dodają ciekawe bonusy. A to jakiś plugin, za który normalnie musielibyśmy zapłacić, a to jakąś dodatkową funkcjonalność, której nie uświadczymy na innych stronach. Czasami dostajemy także szkielet strony w pliku PSD lub poszczególne grafiki w plikach PNG abyśmy mogli je sobie modyfikować pod własne potrzeby.

Płatne themy zazwyczaj są lepiej skonfigurowane w kwestii SEO. Czyli są tak zoptymalizowane aby wyszukiwarki je odrobinę lepiej traktowały. W praktyce oznacza to, że nie musimy używać dodatkowych pluginów, które są odpowiedzialne za te funkcje.

Podsumowując wady i zalety

+ bogate możliwości konfiguracyjne

+ zoptymalizowane kod pod SEO
+ rzadziej występują w sieci
+ częstsze aktualizacje

– trzeba za nie płacić

– pomoc uzyskamy prawdopodobnie tylko od twórcy
– gdy chcemy je modyfikować, ich kod może być trudny dla średnio zaawansowanego kodera

Innymi słowy…

Pomimo wszystkich plusów i minusów jakie tu wymieniłem to tak naprawdę bardzo ciężko wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Przede wszystkim trzeba sobie jasno powiedzieć, że w sieci można znaleźć świetnie napisane i skodowane darmowe skórki i tak samo możesz się nadziać na niedbale i fatalnie wykonaną skórkę płatną.

Inną sprawą jest poziom twoich umiejętności używania htmla/css’a jak i czy jesteś projektantem graficznym / stron. Jeśli słabo lub w ogóle nie kodujesz, nie jesteś w stanie zaprojektować strony to po zapoznaniu się z moimi radami skorzystaj z płatnego rozwiązania. Jeśli natomiast zaprojektowałeś swoją stronę, wiesz jak obsługiwać css’a i html’a lub po prostu nie zależy Ci na najnowszych rozwiązaniach i super wyglądzie sięgnij po bezpłatną skórkę. Jeśli znajdujesz się w „stanie pośrednim” musisz sam podjąć decyzję, które rozwiązanie najbardziej Ci odpowiada.