Konkurs na linię gadżetów dla Muzeum Historii Żydów Polskich – zwycięzcy

Nie jest to wiadomość z ostatniej chwili, gdyż wyniki międzynarodowego konkursu na linię gadżetów promujących Muzeum Historii Żydów Polskich ogłoszono już pod koniec czerwca, ale może nie wszyscy śledzili to na bieżąco, a po drugie i tak wybrane prace są warte omówienia.

Od razu trzeba zaznaczyć, że według mnie zadanie konkursowe nie było łatwe. Co innego, gdy chodzi o pamiątki z Muzeum Narodowego czy generalnie związane ze sztuką (już twórczość danego artysty ułatwia zaprojektowanie pamiątek), a co innego, gdy zadaniem jest zaprojektowanie pamiątek, a wręcz gadżetów (jak określiło to MHŻP) dotyczących tak delikatnego tematu jak historia Żydów Polskich. Tym bardziej więc byłam ciekawa wyników.

Jak informuje MHŻP „jednym z zadań, z którym mierzyli się projektanci, było oddanie nowoczesnego, dynamicznego charakteru Muzeum Historii Żydów Polskich oraz jego misji przywracania bogatej historii i kultury polskich Żydów.”

A oto lista zwycięzców:

I nagroda – projekt autorstwa Katarzyny Leśniok i Aleksandry Stoleckiej (SXL, www.sxl.com.pl).
II nagroda – projekty Marty Szajneman-Szuby,
III nagroda – projekty David Navarro i Martyna Sobecka (studio Zupagrafika, www.zupagrafika.com).

Jury konkursu przyznało również wyróżnienie honorowe Dominice Hoppe i Tomaszowi Seidlerowi (Tandem).

Poniżej chciałabym przedstawić zwycięski projekt konkursu oraz miejsce trzecie, gdyż te prace wydały mi się najciekawsze. Doceniam je przede wszystkim za spójność pomysłu dla całej linii oraz same pomysły – w pierwszym wypadku oparcie się na architekturze, w drugim – na typografii.

Linia gadżetów projektu Katarzyny Leśniok i Aleksandry Stoleckiej

zdj01a_MHŻP_SXL_codzienne_bombonierka

Ta linia gadżetów oparta jest na architekturze – zarówno w designie, jak i wykorzystanych materiałach. Inspirowana jest wnętrzem głównego holu Muzeum, którego ściany pokryte są charakterystycznymi żłobieniami. Na ich podstawie stworzono siatkę, która stała się podstawą zaprojektowanych pamiątek. Z geometrycznych modułów składają się więc wszystkie gadżety, które według mnie są wyjątkowo pomysłowe i niebanalne – bombonierka z czekoladkami, edukacyjna gra-łamigłówka, magnesy, przyciski do papieru, a nawet biżuteria. Wszystko stworzone jest z solidnych, a jednocześnie prostych materiałów – jasnego drewna i blachy stalowej.

zdj01b_MHŻP_SXL_codzienne_łamigłówka zdj01c_MHŻP_SXL_codzienne_przycisk zdj01d_MHŻP_SXL_ekskluzywne_biżuteria

Linia gadżetów projektu studia Zupagrafika

To linia gadżetów stworzona przez studio graficzne znane między innymi z kolekcji „Blok wschodni” (opisywane już na blogu seria papierowych wycinanek składanych w obiekty inspirowane warszawskim modernizmem – bloki, rotundę PKO etc.). Jej główną inspiracją była typografia – jak mówią artyści – dla Żydów pozbawionych własnego terytorium geograficznego „właśnie język Jidysz stał się dla polskich Żydów głównym i najbardziej reprezentacyjnym czynnikiem formującym ich tożsamość, oraz jedną z najważniejszych spuścizn.” Do projektu dodane zostały litery występujące w polskim alfabecie „ą, ę”, aby ukazać współistnienie tych dwóch kultur.

Wśród zaproponowanych gadżetów nie zabrakło charakterystycznych dla Zupagrafiki wycinanek z papieru – tym razem można złożyć z papieru poszczególne litery żydowskiego alfabetu. Pozostałe gadżety są już mniej oryginalne i pomysłowe – koszulka, notes, plakat. Do ciekawszych należy jeszcze lampa i stempel z żydowskimi literami. Całość zaprojektowana jest w charakterystycznej dla studia, minimalistycznej formie.

zdj02a_WycinankaTypograficzna.Zupagrafika2 zdj02b_WycinankaTypograficzna.Zupagrafika3 zdj02c_Szkoła,Biuro.Zupagrafika zdj02d_GadżetLimitowany.Lampa.Zupagrafika

MIEJSCE II
zdjecie03

WYRÓŻNIENIE
zdjecie04


Źródła zdjęć: http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/aktualnosci/2014/06/25/ogloszenie-wynikow-miedzynarodowego-konkurs-na-linie-gadzetow