Identyfikacja Dyrektoriatu Edukacji

Muszę być szczery i to napisać: zdaję sobie sprawę z nieco karkołomnego tytułu dzisiejszego wpisu – niestety nie bardzo jak mogłem od tego uciec. W istocie, dzisiejsza „wrzutka” dotyczy identyfikacji wizualnej nie byle jakiej instytucji, bo Dyrektoriatu ds. Edukacji miasta Chalon-sur-Saône (tłumaczenie co najmniej karkołomne, w oryginale „Directorate for Education of the City of Chalon-sur-Saône”).

Jakkolwiek nazwa instytucji może być dla nas nieco problematyczna, tak sam projekt identyfikacji jest nad wyraz przyjazny i wdzięczny w odbiorze. Pierwsze co rzuca się w oczy to mocne i wesołe kolory, które złamane są licznymi charakterystycznymi elementami klocków konstrukcyjnych. Myślę, że jest to całkiem udane nawiązanie do nauki i edukacji, więc projekt broni się już na etapie merytorycznym.

Przy okazji nie sposób nie zauważyć, że tak wymyślone składowe graficzne świetnie się układają w całość i stanowią przepyszną ucztę dla oczu. Jest wesoło i kolorowo, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że infantylnie. Do tego stanowią świetną podstawę przy rozwijaniu koncepcji, można z nich tworzyć zupełnie nowe fragmenty projektu: ikony, ilustracje, tła i inne tym podobne, które cały czas będą tworzyć jedną całość z głównym zamysłem. Proste i wdzięczne.

Za projekt odpowiedzialne jest paryskie studio graficzne Graphéine. Nie ukrywam, że trochę zazdroszczę grafikom z tego studia pracy nad tą identyfikacją. Myślę, że projektowanie i rozszerzanie poszczególnych elementów tego designu było niezwykle przyjemnym i kreatywnym procesem. I mimo, że gdzieniegdzie widać słabsze momenty projektu, to całość jest nadzwyczaj lekkostrawna i budzi zdecydowanie pozytywny odbiór.

Education Education_2 Education_3 Education_4 Education_5 Education_6 Education_7 Education_8 Education_9 Education_10 Education_11 Education_12