Wszystkie izmy w jednym miejscu…
Tytuł dzisiejszego wpisu jest powalający, ale i tak spytacie się pewnie czym są tak w ogóle te izmy. Izmy, czyli zbiór mądrych i wielkich słów opisujących człowieka, filozofię, religię i wiele, wiele innych. Moja definicja jest słabiutka i wymyślona na szybko. Natomiast lepszą nazwę i wyjaśnienie wymyślił londyński grafik Genis Carreras, który zbiór plakatów z takowymi słowami nazwał: filografiki.
Podobnie jak nazwa Philographics, cały projekt jest całkiem chwytliwy. O co w nim chodzi? Otóż Genis stworzył imponującą serię minimalistycznych plakatów, które opisują jedno wybrane słowo odnoszące się do filozofii lub światopoglądu. Na projektach zmieściło się również bardzo zwięzłe wyjaśnienie o co, tak w ogóle chodzi.
Nie nazwałbym tego projektu jakąś wybitną sztuką, ale zdecydowanie tak pomysł jak i wykonanie bardzo mi zaimponowało. Sama koncepcja zilustrowania jednym znakiem graficznym słów takich jak konceptualizm, teizm czy cynizm budzi moje spore uznanie. Ilość wszystkich plakatów też robi swoje. Nie wiem czy Carreras’owi chodziło o wartości edukacyjne, ale i tak koncepcja zebrania tylu wszystkich izmów w jedno miejsce i ich wyjaśnienie w graficzny sposób jest całkiem ciekawym podejściem do tematu.
Poniżej prezentuje niewielki wycinek prac Genisa – pozwoliłem sobie potłumaczyć owe wyrażenia. Mój angielski (podobnie jak polski!) nie jest kosmicznych lotów, więc jeśli uważasz, że coś można by poprawić to napisz o tym w komentarzach. Jeśli zainteresowały Cię prace Genis Carreras’a odwiedź jego stronę. W dziale Philographic znajdziesz całą kolekcję plakatów, o których mowa.
Absolutyzm
Pogląd stanowiący o tym, że każde twierdzenie, stanowisko, prawda jest absolutnie prawdziwa lub nieprawdziwa.
Absurdyzm
Konstatacja, że każda próba odnalezienia sensu w życiu spali na panewce, bo takowego po prostu nie ma.
Relatywizm
Twierdzenie, że nie istnieje prawda absolutna, jednoznaczna – istnieje tylko w odniesieniu do kontekstu i ram, w których się znalazła.
Kapitalizm
System ekonomiczny bazujący na produkcji dla zysku i własności prywatnej.
Indywidualizm
Postawa polityczna twierdząca, że prawa jednostki powinny być chronione ponad prawami ogółu, takich jak stany (kraje), religie czy grupy społeczne.
Kolektywizm
Pogląd wywyższający grupę nad jednostkę, często mówiący o tym, że dobro ogółu jest ważniejsze od dobra jednostki.
Egalitaryzm
Ideologia polityczna twierdząca że wszyscy ludzie powinni być traktowani jednakowo.
Sceptycyzm
Kontestowanie czegoś, co jest uznane za prawdę.
Dualizm
Przekonanie że wszystkie fundamentalne wartości są ze sobą skontrastowane, tak jak dobro i zło lub ciało i umysł.
Antropocentryzm
Przekonanie mówiące o tym że istnienie człowieka jest powodem istnienia wszechświata.
Eternalizm
Termin filozoficzny twierdzący że czas jest kolejnym wymiarem, wszystkie przyszłe wydarzenia już miały miejsce i każdy moment w czasie jest tak samo prawdziwy.
Dedukcjonizm
Pogląd w jaki sposób powinna być zdobywana wiedza naukowa – poprzez zaproponowanie hipotezy i obalenia jej poprzez empiryczne doświadczenia.
Finalizm
Twierdzenie, że każde wydarzenie zmierza do ustalonego końca, ich kształt i wygląd jest ustalony wynikiem owego końca.
Wolna wola
Umiejętność świadomego podejmowania decyzji, niezależnych od społeczności, moralności lub politycznych zależności.
Determinizm
Wszystkie wydarzenia, w tym ludzkie myśli, są efektem nieprzerwanego ciągu zdarzeń.
Idealizm
Pogląd filozoficzny, który twierdzi, że rzeczywistość jest ukształtowana przez ideę i nasze postrzeganie a nie otaczającą nas materię.
Obiektywizm
W etyce przekonanie, że niektóre zachowania są obiektywnie złe lub dobre.
Panteizm
Pogląd mówiący o tym, że natura i Bóg to, to samo zjawisko. Wszystko we wszechświecie jest wszechogarniającym Bogiem.
Optymizm
Postawa filozoficzna twierdząca, że nasz świat jest najlepszym z możliwych, częściej jest traktowany jako światopogląd opisujący pozytywnych i wesołych ludzi.
Pesymizm
Stan umysłu, który wierzy że wydarzyć się może tylko to co złe, pogląd filozoficzny mówiący o tym, że żyjemy w świecie najgorszym z możliwych.
Empiryzm
Doktryna naukowa twierdząca że źródłem wszelkiej wiedzy jest tylko doświadczenie zmysłowe i obserwowalne, zamiast intuicyjnego czy zaproponowanego.
Nihilizm
Pogląd filozoficzny twierdzący, że świat, szczególnie ludzkie istnienie, jest bez sensu, celu ani wartości.
Teizm
Przekonanie że bóg lub siła wyższa jest obecna i aktywna we wszechświecie.