Okazje cenowe dla grafików

Projektanci graficzni często podkreślają swoją niezależność myślenia i zachowania. Staramy się (no jakby nie było mnie to również dotyczy)  przekonywać naszych znajomych i rodzinę że reklama na nas nie działa, wszak często gęsto to my jesteśmy jej autorami.

Z uśmiechem politowania patrzymy się na ludzi, którzy bardzo histerycznie reagują na okrzyk: „promocja”. Ale prawda jest taka, że tak jak wszyscy inni często bywamy zirytowani wysokimi cenami, i mimo pewnej solidarności zawodowej jesteśmy głęboko niepocieszeni stawkami jakie narzucają sobie inni za efekt swojej pracy.

Piszę „my”, choć tak naprawdę ze stu procentową pewnością mogę napisać tak tylko o sobie. Myślę jednak, że bardzo chętnie sięgnięcie po moją małą listę stron z przecenami specjalnie dla grafików. Listę, dzięki której można oszczędzić kawał niezłego grosza podczas zakupu kroju pisma, zdjęcia czy skórki do WordPress`a.

Małe ostrzeżenie

Oczywiście na promocje, które się znajdują na poniższych stronach należy bardzo uważać. Często tak jest, że pod płaszczem super fajnej oferty kryje się bardzo słaba zawartość, za którą ciężko dać cenę promocyjną, o regularnej nie wspominając. Wydaję mi się, że dotyczy to zwłaszcza wszelkich skórek do WordPress`a – owszem, czasem można wypatrzyć coś sensownego, ale jeśli widzisz ofertę sprzedaży 100 szablonów w cenie 29 dolarów, to możesz być niemal pewny, że praktycznie każda z tych skórek jest robiona na kolanie tylko pod ową promocję. Aczkolwiek, jeśli ktoś masowo stawia strony, zna się na CSS`sie to może się okazać, że taka baza podstawowych szkiców może być nieoceniona. Jednym słowem, warto być ostrożnym.

MyFonts

My_Fonts

Przypuszczam, że każdy z Was kojarzy tą chyba najpopularniejszą stronę z krojami pism w internecie. Na pewno już zauważyliście, że ceny poszczególnych fontów wcale nie należą do najniższych. Jednakże wystarczy wejść do zakładki „Special Offers”, aby zobaczyć naprawdę sporą ilość przecenionego towaru. „Towaru”, który moim zdaniem na tej stronie zazwyczaj jest w bardzo dobrej jakości. Czyli pomimo tego, że kupujesz na przecenie dostajesz pełne wsparcie techniczne, możliwość sprawdzenia jak działa krój przed zakupem itd itp.

Oczywiście większość ofert dotyczy fontów dosyć specyficznych, ale kilka razy udało mi się wyłowić z tak dużej ilości ofert naprawdę wiele wartościowych krojów. Myślę, że przynajmniej raz w miesiącu warto sobie prześledzić listę promocji.

MightyDeals

MightDeals

Strona z promocjami materiałów wszelakich. Od mockup`ów, przez kolekcje fontów po skórki do WordPressa. Można też znaleźć promocje na zdjęcia royalty-free i przeróżne rodzaje tekstur. Jakość tego wszystkiego jest zazwyczaj mocno średnia, ale nie ukrywam, że czasem da się „wyrwać” coś fajnego. Piszę o tej stronie głównie dlatego, że wyrobiła już sobie pewną markę i w przeciwieństwie do innych tego typu twardo trzyma się na rynku.

DollarPhotoClub

Dollar_photo

Nie wiem czy mogę zaliczyć micro-stock Dollar Photo Club do stron z ofertami, ale fakt faktem ceny zdjęć na tej stronie są permanentnie okazjonalne. Czyli jak sama nazwa wskazuje jedno zdjęcie kosztuje jednego dolara. Pomimo że mam wrażenie, że korzystam z takiej graficznej biedronki, to jest to moje główne źródło zdjęć royalty-free – miesięcznie nie kupuję więcej jak kilkadziesiąt zdjęć, więc przy takiej ilości opłaca się to całkiem nieźle. Zdaję sobie sprawę, że jak bym poszukał jakiegoś abonamentu to gdzieś mogłoby być taniej, ale czasem jest tak że jednego dnia chcesz kupić zdjęć dwadzieścia a później przez tydzień ani jednego – tutaj doceniam tą elastyczność.

MAŁY UPDATE: Tak jak napisał w swoim komentarzu Antoni: niestety dostęp do DollarPhotoClub został zablokowany dla nowo zapisujących się. Być może z czasem się coś zmieni, więc we wpisie to zostawię, lecz tak szczerze bym na to nie liczył.

DesignCuts

Design_Cuts

Strona oferująca całe pakiety graficzne, które raz na jakiś czas się pojawiają w ograniczonej czasowo ofercie. Zazwyczaj owe oferty są całkiem atrakcyjne. Do tego warto zaznaczyć, że strona już trochę funkcjonuje na rynku i wydaje się mieć bliski kontakt z klientami. W pakietach najczęściej pojawiają się kroje pisma, ale trafiają się także np. elementy do projektów grunge`owych itd. Myślę, że warto się zapisać na ich listę subskrypcyjną – czasem oprócz płatnych pakietów pojawiają się darmowe materiały okraszone przyjemnymi tutorialami.

InkyDeals

inky

Strona bliźniaczo podobna do Mighty Deals. Przypuszczam, że gdyby wniknąć głębiej w jej ofertę można by znaleźć bardzo podobne oferty co właśnie na MD. Ja sam z tego nigdy nie korzystałem, ale kilka razy się napatoczyłem, więc przypuszczam, że od czasu do czasu warto tam zerknąć.

The Hungry Jpeg

hungry

Z kolei Głodny Jpeg działa bardzo podobnie co wcześniej wymieniony Design Cuts. Podstawą jego działalności są limitowane czasem oferty pakietowe. Jakość zbliżona do tej z Design Cuts, ale bez tej całej otoczki „WOW, jesteśmy emejzing”, na czym trochę traci. Aczkolwiek merytorycznie jest podobnie, więc pewnie warto czasem skorzystać (ja jeszcze nie miałem okazji, ale co jakiś czas zerkam).

Znacie coś jeszcze?

No właśnie. Powyższe strony to tylko wycinek taniej oferty dla grafików. Przypuszczam, że jest to ta część zorganizowana najlepiej pod względem promocji, obsługi i jakości, niemniej jestem więcej niż pewny, że niejedną wartościową stronę ominąłem. Tak więc jeśli i Ty znasz coś równie fajnego, podziel się tym w komentarzach. Jakby pojawiło się trochę takich propozycji, chętnie zrobię z tego tematu drugą część.